Kotłownie na biomasę i paliwa stałe

Czy istnieją ekologiczne kotły ???

razem spójrzmy na świat na ten problem przez komin

    To niewątpliwie jedno z najtrudniejszych pytań na jakie musimy odpowiedzieć. Niepodważalnym faktem jest to, że każdy, choćby najnowocześniejszy kocioł jest źródłem emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

    Niepodważalnym faktem jest również to, że człowiek potrzebuje ciepła do normalnej egzystencji. Zatem to człowiek decyduje w jaki sposób otrzyma to ciepło, czy skorzysta ze źródeł bezemisyjnych w postaci energetyki solarnej, geotermii, czy też będzie budował kotłownie. Czasem o budowie kotłowni decydują poza ekologiczne kryteria, kryteria z którymi nie można dyskutować i należy taki stan rzeczy uszanować. Stosowanie kotłów do wytwarzania ciepła jest po prostu nieuniknione.

    Zatem, czy zastosowanie określanego mianem ekologicznego kotła gwarantuje sukces? Otóż nie zawsze. Nawet najlepszy kocioł może się stać źródlem nie tyle energii co problemów. Bo układ energetyczny to nie tylko sam kocioł! To cały szereg uwarunkowań i rozwiązań technicznych oraz technologicznych współpracujących ze sobą.

neon wie, jak rozwiać te dylematy

    Do czego i w jakiej postaci będzie potrzebne nam ciepło to pierwsze i zasadnicze pytanie od którego zaczynamy rozważania. Wybór paliwa z jakiego mamy skorzystać to kolejne pytanie, dopiero po którym można się zastanawiać dalej jaką technologię zastosujemy.

Wybór paliwa

    Dokonując wyboru, iż źródłem ciepła dla obiektu będzie kocioł, musimy sobie odpowiedzieć, czym będzie on opalany. Z jednej strony wybór może być zdeterminowany lokalizacją obiektu i dostępnością paliwa ( np. brak gazu sieciowego, niemożność ustawienia zbiornika LPG itd.), z drugiej strony architekturą i konstrukcją obiektu ( np. brak pomieszczenia na magazyn paliwa ), aż w końcu ekonomią pracy. I tu należy się chwilę zastanowić. Doświadczenie wskazuję, że niestety nie można zaplanować w długim okresie ekonomii pracy systemu grzewczego. To paliwo, które dziś jest tanie, jedną decyzją urzędniczą (pamiętny 400% wzrost akcyzy do oleju opalowego) jutro jest drogie. To, co póki co jest niezmienne to pochodzenie paliw. Paliwa ropopochodne ( gaz, gaz LPG, olej opalowy ) są praktycznie w całości importowane. Paliwa stale ( węgiel i biomasa ) są dostępne tu na miejscu, w kraju.

Urządzenia grzewcze wykorzystujące paliwa ropopochodne, to tak samo jak paliwo niemal 100% import. Na temat tych urządzeń powstało wiele opracowań, a niemal każdy z producentów podaje własne wytyczne projektowe i montażowe.

    Zgoła inaczej sprawa wygląda w przypadku energetycznego spalania paliw stałych. Jest możliwe przygotowanie takiego systemu ciepłowniczego wykorzystującego paliwo stale, który będzie mniej degradował środowisko naturalne niż system wykorzystujący paliwa ropopochodne. Więc następuje kolejny dylemat:

Węgiel czy biomasa?

    Podstawowym pytaniem w tej kwestii jest dostępność paliwa ! Bo po co budować np. kotłownię na trociny jeśli wiadomo, że w promieniu kilkudziesięciu kilometrów nie ma tartaku, czy zakładu w którym takowe trociny powstają w ilości zabezpieczającej potrzeby źródła? Wówczas nawet najlepsza technologia staje się źródłem kłopotów. A zmieniając paliwo np. z trocin, na pellet ciągle będziemy się obracać w kręgu energetycznego spalania biomasy, ale złożenia ekonomiczne zupełnie się nie sprawdzą.

Czynnik ekologiczny

    Nawet najlepsze urządzenia, źle skonfigurowane w całym systemie ciepłowniczym, mogą być poważnym źródłem zanieczyszczeń. To samo dotyczy konserwacji i regulacji układów spalania. Źle wyregulowany palnik gazowy, a zwłaszcza olejowy, może być źródle zanieczyszczeń wiele większym niż np. kocioł na węgiel !!!

    Przez lata utarło się przekonanie, że urządzenia wykorzystujące paliwa stale to tzw. „kopciuchy”, ale czy słusznie? Odpowiedź brzmi NIE.

    I nie można się posługiwać jedynie danymi producenta, ale tak naprawdę, dane te można dopiero wykorzystać do obliczenia emisji. Dopiero ich wynik da miarodajny pogląd na wielkość emisji.. Ale i tu są pewne dylematy jak policzyć takową emisję.

Emisja rzeczywista, a obliczenia urzędowe

    Na pierwszy rzut oka, wydaje się że to zagadnienie winno być spójne! Jednak tak nie jest! Zdecydowanie uprzywilejowanym paliwem jest biomasa. Jednym z składników spalania (egzotermicznego utleniania paliwa) jest dwutlenek węgla CO2. Występuje zawsze, lecz tylko w przypadku biomasy wartość emisji urzędowo została ustalona na poziomie ZERO. Ale czy to oznacza, że kotły spalające biomasę nie emitują dwutlenku węgla? Odpowiedź brzmi emitują i to czasami dużo więcej niż kotły spalające węgiel.

WĘGIEL

     Co by nie mówić to najszerzej używane paliwo w energetyce zarówno, dużej jaki tej małej. Decyduje o tym jedno: dostępność jak i wciąż cena. O ile w zawodowej energetyce niemal wszystkie źródła są wyposażone w układy uzdatniania spalin, o tyle w domowym użytku, czy też w lokalnych źródłach ( kotłownie osiedlowe, w obiektach typu: wielorodzinne budynki mieszkalne,  DPS'y, hotele itp. ) ciepła już nie. Ale czy to ma być czynnikiem powodującym, że takie kotłownie nie mają racji bytu? Odpowiedź brzmi: można i trzeba stosować kotły węglowe, ale trzeba wiedzieć dokładnie jak to zrobić! neon wie, jak rozwiać ten PROBLEM !!! Bo nie tylko o dobrych parametrach pracy i niskiej emisji z kotłowni decyduje sam kocioł, ale cała instalacja technologiczna. Tylko dobrze dopasowany układ paliwo-kocioł-automatyka-osprzęt-komin pozwoli w przypadku kotłowni z kotłami na paliwo węglowe na pracę z jak najmniejszą szkodą dla środowiska naturalnego. Jeśli popełnimy błędy projektowe to wówczas nawet z najbardziej markowych urządzeń otrzymamy „kopciucha”!

    neon w tej kwestii opracował wiele rozwiązań z kotłami TILGNER, umożliwiających pracę źródeł ciepła z zachowaniem parametrów emisyjnych poniżej kryteriów stawianych przez znak bezpieczeństwa ekologicznego.

    Kocioł KTM jest nowoczesnym kotłem na paliwo stałe sterowanym elektronicznie z automatycznym podajnikiem paliwa umożliwiającym nieprzerwana pracę kotła  przez cały okres grzewczy. Kocioł typu KTM umożliwia spalanie miału, węgla kamiennego jak również węgla typu  groszek czy eko-groszek. Kocioł KTM jest przystosowany również do współspalania biomasy dzięki czemu z powodzeniem spełnia kryteria kotła wykorzystującego energię odnawialną !!!

    Dzięki zastosowaniu nowego dwusystemowego sposobu spalania polegającego  na zgazowaniu paliwa w pierwszym etapie oraz spaleniem produktów suchej destylacji węgla w drugim etapie, uzyskano bardzo dobre wyniki czystości spalin porównywalnych z kotłami olejowymi potwierdzone świadectwem badania na "znak bezpieczeństwa ekologicznego" nr  0039a/3 wydanym przez Instytut  Chemicznej Przeróbki  Węgla w Zabrzu.

    Dzięki wysokiej sprawności kotła sięgającej 84%, prostej obsłudze ograniczającej się do uzupełniania paliwa opróżniania pojemnika na popiół, możliwości  zastosowania taniego paliwa jakim jest miał węglowy powszechnie dostępny  powoduje, że kocioł typu KTM daje użytkownikowi tanią i komfortową eksploatację.

 
kotly

  • DANE  ENERGETYCZNO EMISYJNE  KOTŁÓW KTM
  • DANE EKSPLOATACYJNE KOTŁÓW KTM

 

kotly

1. Korpus
2. Sterownik  
3. Wyczystka dolna
4. Drzwiczki paleniska 
5. Dodatkowe palenisko * 
6. Zasobnik paliwa 
7. Wyczystka dolna
8. Zespół dozujący z podajnikiem tłokowym
  9. Króciec spustowy
  10. Króciec powrotny
  11. Czopuch
  12. Króciec zasilania
  13. Wyczystka górna        
  14. Dmuchawa
  15. Pokrywa popielnika
  16. Wyczystka wewnętrzna kotła

 

PRZYKŁADOWA KOTŁOWNIA Z KOTŁAMI  KTM
kotly
        
kotly
               

ŚWIADECTWA  KOTŁÓW   KTM

kotly kotly kotly


    Poza kotłami KTM, neon posiada w swojej ofercie kotły na paliwo stałe renomowanej firmy TILGNER:

kotly

Kotły EKR z palnikiem retortowym II generacji   Brucer -  zakres mocy 15 – 500 kW

  • DANE  ENERGETYCZNO EMISYJNE  KOTŁÓW  EKR
  • DANE EKSPLOATACYJNE KOTŁÓW  EKR
kotly

Kotły KW-GR wsadowe  na paliwo stałe zakres mocy 35 – 800 kW

  • DANE  ENERGETYCZNO EMISYJNE  KOTŁÓW  KW-GR
  • DANE EKSPLOATACYJNE KOTŁÓW  KW-GR
kotly

Kotły PAROWE niskociśnieniowe na paliwo stałe o wydatku pary 100 – 1800 kg/h wsadowe typu KP,

  • z podajnikiem tłokowym typu KPP
  • z podajnikiem ślimakowym typu KPR

Dane techniczno emisyjne na zapytanie

 

BIOMASA

    Biomasa jest to substancja organiczna powstająca w wyniku procesu fotosyntezy. Przyrost biomasy roślin zależy od intensywności nasłonecznienia, biologicznie zdrowej gleby i wody. W Polsce z 1 ha użytków rolnych zbiera się rocznie około 10 ton biomasy, co stanowi równowartość około 5 ton węgla kamiennego.

    W roku 1984 biomasa roślinna pokrywała 13% światowej produkcji energii, w tym Kanada pokrywała biomasą 7% potrzeb energetycznych, a USA 4% potrzeb. W roku 1990 udział biomasy w światowej produkcji energii wynosił 12%.

    Ogólnie z 1 ha użytków rolnych zbiera się rocznie 10 – 20 t biomasy, czyli równowartość 5 – 10 ton węgla. Rolnictwo i leśnictwo zbierają w Polsce biomasę równoważną pod względem kalorycznym 150 mln ton węgla. Wartości opałowe produktów biomasy na tle paliw konwencjonalnych wynoszą: słoma żólta 14,3 MJ/kg, słoma szara 15,2 MJ/kg, drewno odpadowe 13 MJ/kg, etanol 25 MJ/kg, natomiast węgiel kamienny średnio około 25 MJ/kg, a gaz ziemny 48 MJ/kg.

    Jeśli zaś chodzi o całkowitą biomasę drzew, to jest ona dwukrotnie większa niż produkcja drewna użytkowego. Można zatem stwierdzić, że najpoważniejszym źródłem biomasy jako źródła energii odnawialnej w Polsce są słoma i odpady drzewne.

Drewno podstawowe paliwo wykorzystywane przez urządzenia oferowane przez neon

    Przyrosty roczne w lasach wynoszą około 4 m³ drewna z 1 ha. Powierzchnia lasów w Polsce oceniana jest na około 5 mln ha, daje to około 40 mln m³ całkowitej masy drewna, w tym około 20 mln m³ drewna przemysłowego (tarcicy).

    Zalesiając nieużytki i grunty 5 i 6 klasy można by podwoić w ciągu przyszłego dwudziestolecia powierzchnię lasów, uzyskując około 40 mln m³ drewna przemysłowego i 40 mln m³ odpadów drewna do celów energetycznych, co odpowiada około 16 mln ton węgla kamiennego. Od kilku lat Istnieje w Polsce wiele różnorakich plantacji roślin energetycznych takich jak wierzba energetyczna, czy też topola, z których będzie można uzyskać przyrosty biomasy około 16 mln ton rocznie w rotacji trzyletniej.

     Podstawowe postacie drewna wykorzystywane  przez urządzenia oferowane przez  neon  to:

kotly
kotly
kotly
kotly
zrębki
trociny i wióry
brykiet drzewny
pellet

    Posiadamy w swej ofercie urządzenia umożliwiające automatyczne spalanie biomasy

kotly

    Kocioł comapct HDG BAVARIA to nowoczesne kotły do automatycznego spalania biomasy

    Paliwa: zrębki do 50 mm, trociny, pellety i brykiety do 30 mm średnicy 
zakres mocy 49 – 200 kW

  • Stała wydajność dzięki zaawansowanej technice spalania wykorzystującej chłodzony powietrzem,
  • ruchomy ruszt schodkowy
  • Płynnie regulowana moc kotła
  • Zintegrowane sterowanie procesem spalania z wykorzystaniem czujnika poziomu
  • zawartości węglowodorów i temperatury spalin
  • Automatyczny zapłon przy pomocy wentylatora gorącego powietrza
  • Automatyczne odpopielanie
  • Opatentowany podajnik paliwa z zabezpieczeniem przed cofnięciem się płomienia
  • Możliwość spalania odpadów drewna z produkcji meblarskiej takich jak płyty paździerzowe itp.
  • Możliwość współpracy z silosowymi zasobnikami paliwa, ruchomymi podłogami itp.

 

kotly

    Kocioł pelletmaster HDG BAVARIA to kocioł mistrz do automatycznego pelletu

    Paliwo: pellet
zakres mocy 15 – 25 kW

  • Stała wydajność dzięki zaawansowanej technice spalania wykorzystującej chłodzony powietrzem
  • ruchomy ruszt schodkowy
  • Płynnie regulowana moc kotła
  • Zintegrowane sterowanie procesem spalania z wykorzystaniem czujnika poziomu
  • zawartości węglowodorów i temperatury spalin
  • Automatyczny zapłon przy pomocy wentylatora gorącego powietrza
  • Automatyczne czyszczenie płomieniówek
  • Opatentowany podajnik paliwa z zabezpieczeniem przed cofnięciem się płomienia
  • Możliwość współpracy z silosowymi zasobnikami paliwa, ruchomymi podłogami itp.

    Ponadto posiadamy w swej ofercie kotły wsadowe na drewno o mocy 11 – 10000 kW