Wentylacja i klimatyzacja

Nasi partnerzy

klimatyzacja klimatyzacja klimatyzacja

    Klimatyzacja jest częścią naszego codziennego życia. Bardzo często powietrze, którym oddychamy w biurach, sklepach, restauracjach, na pływalniach, halach sportowych czy szpitalach musi być przygotowane i dostarczone przez urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjne. Trudno jednak znaleźć dwa identyczne obiekty, a więc i urządzenia je obsługujące powinny być różne, dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.

    Tym zróżnicowanym potrzebom wychodzi naprzeciw neon konfigurując najbardziej optymalny system. Do Państwa dyspozycji oddajemy swoją wiedzę i doświadczenie. Stworzyliśmy profesjonalne Biuro Inżynierskie, w którym inżynierowie profesjonaliści dobiorą dla Państwa odpowiednie rozwiązanie wentylacyjne i klimatyzacyjne. Oferowane przez neon rozwiązania zostały przebadane przez niezależne laboratoria, a wyniki tych badań i uzyskane atesty pozwalają na ich stosowanie na wszystkich rynkach zjednoczonej Europy. Długa lista obiektów, w których pracują już nasze rozwiązania jest najlepszym świadectwem zaufania, jakim obdarzają nas klienci.

    Oferowane przez neon rozwiązania zapewniają w zależności od potrzeb pełną obróbkę higieniczno – cieplno – wilgotnościową powietrza, a szeroka gama rozwiązań w połączeniu z doświadczeniem projektowym, pozwala dobrać odpowiednie urządzenie do stawianych mu zadań. Rozwiązania nietypowe są odpowiedzią na szczególne wymagania inwestorów. Wyspecjalizowane systemy odzysku ciepła wraz z energooszczędnymi technologiami pozwalają na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji instalacji. Nasze rozwiązania dostosowane są do różnych obiektów począwszy od budynków mieszkalnych, teatrów, kin, hoteli, biur, restauracji, szpitali, klinik poprzez obiekty sportowe i widowiskowe, baseny a skończywszy na supermarketach, halach produkcyjnych i magazynowych. Nasze rozwiązania znajdują także zastosowanie w instalacjach o szczególnie zaostrzonych reżimach pracy: w przemyśle spożywczym, w pomieszczeniach czystych oraz w strefach zagrożonych wybuchem.

WENTYLACJA TROCHĘ TEORII W PIGULCE

    Ta część przeznaczona jest dla użytkowników i instalatorów realizujących niewielkie i nieskomplikowane systemy wentylacyjne. Jest ono wynikiem wieloletniej dobrej praktyki inżynierskiej oraz spostrzeżeń z wieloletniego użytkowania systemu nawiewno-wywiewnego z centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła na wymienniku krzyżowym.

    Problemy prawidłowej wentylacji mieszkań i domków jednorodzinnych powiązane są z wieloma różnymi zagadnieniami. Projektując instalację wentylacyjną domku jednorodzinnego, projektanci często przenoszą na ten grunt normy i praktykę stosowaną dla obiektów użyteczności publicznej i to niestety z zamierzchłej epoki!!! Czynią to w dobrej wierze sądząc, że skoro od lat stosowane przez nich unormowania i procedury projektowe się sprawdziły ( często wyłącznie w fazie projektowej ), to dla obiektu tak małego i zdawałoby się nieskomplikowanego jak dom jednorodzinny, będzie tak samo. Stąd tendencja do "przewymiarowania" systemu. W efekcie inwestor płaci więcej za wykonanie instalacji, ponosi spore koszty eksploatacyjne w postaci opłat za energię elektryczną, koszty w postaci strat ciepła w procesie nadmiernej wentylacji, koszty obsługi systemu (wymiana drogich filtrów), i często "zyskuje" niski tzw. komfort klimatyczny. Dlatego istnieje konieczność odrębnego podejścia do projektowania wentylacji w domach jednorodzinnych.

    Korzyści płynące ze stosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domach mieszkalnych można rozpatrywać w dwóch aspektach: komfortu i ekonomii.
Większość opracowań mówi, że systemy wentylacyjne zapewniają:

  • filtrację powietrza
  • skuteczne usuwanie przykrych zapachów
  • brak przeciągów, hałasu ulicznego
  • likwidację nadmiernej wilgoci z pomieszczeń
  • stały dopływ świeżego powietrza
  • znaczną oszczędność w kosztach ogrzewania

    O ile pierwsze trzy punkty są jasne , to kolejne nie są już takie oczywiste. Odnoszą się one bowiem do zagadnienia tzw. "komfortu klimatycznego", to znaczy do takich właściwości fizycznych powietrza, których spełnienie jest konieczne dla różnych stanów pracy i człowieka. Przy zachowaniu tych warunków człowiek odczuwa komfort przebywania w pomieszczeniu. Zatem temperatura, ruch powietrza, potrzebna ilość świeżego powietrza, czystość, wilgotność i jonizacja – są to czynniki decydujące o odczuwanym komforcie.

    W przypadku stosowania wentylacji mechanicznej ważną sprawą jest rozmieszczenie i wyregulowanie nawiewów. Nie należy ich montować bezpośrednio w strefie przebywania ludzi. Prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi nie powinna przekraczać 0,2 m/s.

    Sprawa nie jest taka prosta, gdy chcemy zapewnić komfort w zakresie odpowiedniej wilgotności i jonizacji powietrza. Potrzeba usuwania nadmiaru wilgoci z pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienki, suszarnia jest oczywista, i z tego powodu należałoby raczej stosować jak największe wymiany powietrza. Poza sezonem grzewczym zgoda, powinno się wentylować dom w miarę intensywnie.

A co w sezonie grzewczym ?

    Gdy na zewnątrz temperatura wynosi 0 oC lub mniej, zawartość bezwzględna wilgoci w powietrzu jest w granicach 1-3 g/m3 (60-90% wilgotność). Pobierane świeże powietrze ogrzewa się w wymienniku ciepła do temp.12-15 oC. Przy zawartości H2O 1-3 g/m3 wilgotność względna w tej temperaturze wynosi zaledwie 10-20%. Gdy grzejniki "dogrzeją" powietrze do wymaganych 20oC wilgotność względna może spaść do 5-20% (szczególnie suche powietrze jest podczas mrozów w nocy kiedy śpimy ).

    Chcąc zachować wilgotność na poziomie 35% (przy temperaturze na zewnątrz -5%C i wymianie powietrza np. 300m3/h) musimy "nawilżyc powietrze " ok.1 litrem wody na 1 godz. (24 litry na dobę)!
Ktoś powie, że to paradoks. Z jednej strony eliminujemy nadmiar wilgoci z kuchni ,łazienek, itd. a pokoje, zwłaszcza sypialnie trzeba dowilżyć.

    Z tych teoretycznych wywodów wynikają praktyczne wskazówki:

  1. Wentylacja w sezonie letnim może być intensywniejsza. Ułatwia to odprowadzenie wilgoci i zanieczyszczeń.
  2. W sezonie grzewczym, szczególnie gdy na zewnątrz jest mróz, wentylujemy mniej intensywnie (szczególnie sypialnie, aby nie doprowadzić do przesuszenia powietrza). Nocą centrala powinna pracować na możliwie małym wydatku ( np. 1 bieg). Jeśli podczas przyjęć w pokoju dziennym przebywa więcej osób, włączamy centralę na wyższy wydatek i jednocześnie maksymalnie odkręcamy anemostaty nawiewne w pokoju dziennym. Odkręcenie anemostatów spowoduje dodatkowy napływ powietrza i "odprężenie" instalacji nawiewnej, jednocześnie zapobiegając "przewentylowaniu sypialni".

    • - stosowanie 1 – 2 anemostatów nawiewnych ustawionych na stałe na łączny wydatek 50-80 m/h3.
    • - oraz stosowanie dodatkowego, dużego nawiewnika np f 160 mm z zamontowaną, sterowaną siłownikiem przepustnicą motylkową. Normalnie przepustnica jest zamknięta, powietrze napływa tylko przez anemostaty nawiewne. Gdy jest więcej osób (np. podczas przyjęć) włączamy poprzez przepustnice motylkową dodatkowy, wydajny nawiewnik. Wówczas większość powietrza z centrali popłynie do tego pokoju, a wiec tam gdzie chcemy.
      Wyłącznik przepustnicy w postaci naściennej montujemy w danym pomieszczeniu.
      Dla central (stosowanych w domach jednorodzinnych ) nie zalecamy stosowania dodatkowych nagrzewnic elektrycznych. Powoduje to dodatkowe przesuszenie powietrza, zmniejszenie naturalnej ujemnej jonizacji. Oferowane przez neon centrale zapewniają wystarczające ogrzanie powietrza (nawet gdy jest duży mróz). Oddychanie zbyt suchym powietrzem jest niebezpieczne szczególnie podczas snu. Prowadzi to bowiem do przesuszenia śluzówki dróg oddechowych, a w konsekwencji do bólu gardła, nieżytu nosa i stanów zapalnych. Dla kontroli mikroklimatu zalecamy montaż naściennych wskaźników temperatury i wilgotności. Wartość temperatury utrzymywana w sypialni jest kwestią upodobania domowników (choć 18o C jest optymalne), natomiast gdy wilgotność spadnie poniżej 30% należy stosować dowilżanie.

Z tego powodu dla pokoi dziennych, pokoi kominkowych, i innych pokoi gdzie okresowo może przebywać więcej osób proponujemy:

    OGRANICZENIE KOSZTÓW OGRZEWANIA:
Dobrze zaprojektowana instalacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła powinna spowodować znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania budynku.
Dzieje się to z dwóch powodów:

  • - wentylacja zachodzi w sposób kontrolowany
  • - następuje znaczny (65-85 odzysk ciepła z powietrza wywiewanego
  • - podczas wykraplania wilgoci odzyskiwane jest ciepło skraplania wody 

    Aby dwa pierwsze zjawiska zachodziły w sposób optymalny należy spełnić kilka warunków:

I Zbilansowanie wentylacji:

    Ilość powietrza nawiewanego powinna być równa ilości powietrza wywiewanego. Czynności te może przeprowadzić instalator miernikiem przepływu. Centrale są tak zaprojektowane, że umożliwiając kontrolę zbilansowania przepływu bez specjalnych przyrządów.

II Zachowanie szczelności budynku.

    Drzwi zewnętrzne, okna, powinny być możliwie szczelne. Nie powinno być żadnych dodatkowych czynnych kanałów wentylacji grawitacyjnej lub powinny być zamknięte. Każdy taki kanał w sezonie grzewczym powoduje bardzo dużą ucieczkę ciepłego powietrza. Jeżeli w domu jest kominek, to powinien być z wkładem. Przy zbilansowanej wentylacji ( z lekkim nadmiarem nawiewu 5-10%) ogień pali się w takim kominku znakomicie (dobry ciąg spowodowany brakiem grawitacyjnego podciśnienia w budynku). Jeśli w budynku jest kotłownia gazowa lub olejowa, to w myśl przepisów powinna mieć własne kratki wentylacyjne: nawiewną i wywiewną. Należy wówczas zadbać o dobrą szczelność drzwi pomiędzy kotłownią a resztą budynku.

III Izolowanie systemu wentylacyjnego.

    Przewody przechodzące przez strefy nie ogrzewane (np. strychy, piwnice) powinny być izolowane wełną o grubości min. 50 mm.

OCHRONA PRZED HAŁASEM:

    Prawidłowo wykonana instalacja powinna charakteryzować się brakiem uciążliwego hałasu przenoszącego się od pracującej centrali. Można tolerować niewielki poziom dźwięku dla pracy z maksymalną wydajnością (używany przecież sporadycznie), jednak w przypadku pracy w dolnych granicach wydatku, w sypialni hałas o wartości już 20 dB może być dokuczliwy.
Jak sobie z tym radzić:

  • centrale montować możliwie z dala od pomieszczeń o wysokim standardzie ochrony przed hałasem ( biuro, gabinet, sypialnia etc. )
  • nie stosować do wykonania instalacji kanałów aluminiowych typu FLEX, a używać kanałów dobrze tłumiących typu SONODEC,SONODUCT itp.
  • na wylocie i nawiewie zamontować tłumiki hałasu.
  • minimalna odległość pomiędzy nawiewnikiem (anemostatem) a centralą powinna być większa niż 4 mb (im większa tym lepsze tłumienie).
  • gdy z projektowych obliczeń wynika, że na anemostatach (z reguły tych najbliżej centrali) ciśnienie statyczne będzie wyższe niż 70-80 Pa, należy zastosować przepustnice dławiące w odległości min. 2m przed anemostatem (zapobiegnie to "szumieniu" anemostatu).
  • Wyrzutni nie wolno montować bezpośrednio przy oknie np. sypialni.

PRACA LETNIA:

    System wentylacji wymuszonej z odzyskiem ciepła sprawdza się zawsze i przez cały rok. W wyjątkowych przypadkach, gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco, wcześniej czy później mury domu się nagrzeją. W ciągu dnia centrala nawiewa powietrze zewnętrzne tylko nieznacznie ochłodzone powietrzem wewnętrznym. Nocą natomiast, gdy na zewnątrz robi się chłodniej (poniżej 20o C), praca rekuperatora z odzyskiem ciepła spowoduje niepotrzebne podgrzanie powietrza zewnętrznego. Możliwe są dwa sposoby rozwiązania tego problemu:

  • Za pomocą "wyłącznika nawiewu" zamontowanego w centralach można wyłączyć nawiew na okres upałów. Wówczas pracuje tylko instalacja wyciągowa. Właściwe przewietrzanie realizujemy otwierając okna w pokojach.
  • Sposób zdecydowanie lepszy to zastąpienie wymiennika ciepła (rekuperatora) wkładem letnim lub centrali posiadającej by-pass układu odzysku ciepła.
    W sezonie letnim wyjmuje się rekuperator z centralki wentylacyjnej, a w jego miejsce umieszcza się wkład letni, w którym nie zachodzi już wymiana ciepła. Rozwiązanie to daje szereg korzyści w porównaniu z rozwiązaniem pierwszym. Nie jesteśmy już zmuszeni do otwierania okien (zwłaszcza nocą) dzięki czemu problem komarów, hałasu i pyłków alergennych zostaje znacznie ograniczony. Możemy nie dopuścić do nadmiernego nagrzania się domu poprzez spokojną wentylację w dzień ( dolny zakres wydatku centrali ) i intensywną w nocy (co spowoduje ochłodzenie budynku). 

GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA

    Dobrym uzupełnieniem systemu wentylacyjnego dla nowobudowanego domu jest wykonanie tzw. gruntowego wymiennika ciepła – GWC. Nie mniej należy pamiętać, iż GWC nie jest remedium na wszelkie problemy związane z energetycznym równoważeniem systemu wentylacyjnego. Każdorazowo przy podejmowaniu decyzji należy dokonać bilansu energetycznego GWC i upewnić się czy efekty pracy będą satysfakcjonowały użytkownika systemu wentylacyjnego.

    Kanał czerpny od centrali prowadzi się pod ziemią na głębokości 1,5-1 m. Drugi koniec wyprowadza się nad powierzchnię i zakańcza czerpnią. Prawidłowo pracujący wymiennik daje korzyści latem i zimą. Latem (gdy zamontujemy wkład letni) do pomieszczeń nawiewamy powietrze ochłodzone ( w praktyce Dt waha się w granicach 5-10 K w odniesieniu do temperatury zewnętrznej ) i mamy wówczas "klimatyzację" za darmo". Zimą (układ z rekuperatorem) powietrze dochodzące do centrali jest wstępnie ogrzane, co między innymi zapobiega tzw. szronieniu wymiennika. Jednak poza okresem zimy i gorącego lata (w tzw. okresach przejściowych) wymiennik gruntowy powinien być odłączony, a powietrze powinno być pobierane przez "normalną" czerpnię.

klimatyzacja

klimatyzacja

    Najwyższą jakość powietrza uzyskanego z instalacji GWC gwarantuje prawidłowe zaprojektowanie całego systemu i dobór rodzaju ( żwirowy, płytowy czy też rurowy ) gruntowego wymiennika ciepła. I tu nie ma kompromisu. Rodzaj zastosowanego wymiennika, jego zwymiarowanie należy zlecić firmie posiadającej odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, gdyż nawet najlepsze rozwiązanie, źle zwymiarowane nie będzie satysfakcjonować użytkownika w czasie eksploatacji !!!

    Należy przy tym pamiętać, że optymalną higienę i świeżość powietrza można uzyskać poprzez odpowiednie wstępne przefiltrowanie powietrza zewnętrznego (oczyszczenie z pyłu, zapachów itp.) oraz regularną konserwację układu wentylacyjnego w tym  regenerację i wymianę filtrów !

    Dzięki takim elementom systemu jak filtry i odprowadzenie kondensatu powietrze zostaje oczyszczone z zanieczyszczeń fizycznych. W przypadku stosowania pełno przeponowych GWC należy stosować rury przeznaczone do transportu powietrza. Zastosowanie nieodpowiednich rur może, zamiast zwiększenia komfortu, spowodować jego pogorszenie, a w skrajnych przypadkach być szkodliwe dla zdrowia ( np. stosowanie rur kanalizacyjnych z PVC). Dzięki zastosowaniu rur o wysokiej sztywności wzdłużnej unika się powstawania tzw. "syfonów zastoiskowych" (=> zastoisko kondensatu = nieprzyjemny ziemisty zapach!). Właśnie ze względu na brak sztywności wzdłużnej zastosowanie rur o dużej elastyczności (systemy cienkościenne) okazuje się w praktyce problematyczne. W wyniku równomiernego osiadania gruntu tworzą się tzw. zastoiska kondensatu (zagłębienia zbierające wodę kondensacyjną), w których powstają korzystne warunki do rozwoju bakterii i drobnoustrojów powodujących powstawanie zapachu zgnilizny. Następnie powietrze o nieprzyjemnym zapachu przedostaje się istniejącą wentylacją do pomieszczeń.

    Przy projektowaniu gruntowego wymiennika ciepła należy poszukiwać optymalnej relacji miedzy stratami ciśnienia, wymianą ciepła, prędkością przepływu i kosztami budowy. Rury o małych średnicach zapewniają dobrą wymianę ciepła ze względu na dużą powierzchnię kontaktu między gruntem a powietrzem, lecz jednocześnie charakteryzują się znacznym wzrostem strat ciśnienia. Natomiast rury o dużych wymiarach zapewniają niewielki spadek ciśnienia przy jednocześnie przeciętnej wymianie ciepła, ponieważ powietrze przepływa głównie przez rdzeń dużego przewodu i wymiana ze ścianą rury jest niewielka. Optymalne wyniki zawsze przedstawi Biuro Inżynierskie, bądź Pracownia Projektowa biorąca odpowiedzialność za prawidłowy dobór GWC !!!

    KLIMATYZACJA – rozwiązania dla wymagających
Zasada klimatyzacji zawsze sprowadza się do jednej rzeczy:

    pobrać energię w jednym miejscu i oddać ją w innym

    Proces ten wymaga jednostki wewnętrznej i zewnętrznej oraz miedzianych rur do połączenia obu urządzeń. Poprzez rury z jednej jednostki do drugiej przepływa czynnik chłodniczy. To właśnie czynnik chłodniczy pobiera energię w jednej jednostce i oddaje ją w drugiej. 

1 Jednostka wewnętrzna

    Wentylator wywiewa gorące powietrze na wymiennik ciepła, przez który płynie zimny czynnik chłodniczy. Zimny czynnik chłodniczy pochłania ciepło z powietrza i do pomieszczenia wywiewane jest ochłodzone powietrze.

2 Miedziane rury

    Czynnik chłodniczy krąży w rurach między jednostkami przenosząc ciepło z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej.

3 Jednostka zewnętrzna

    Poprzez sprężenie czynnik chłodniczy w stanie gazowym zostaje ogrzany i zwiększa się jego punkt wrzenia. W jednostce zewnętrznej ciepło uzyskane w wyniku sprężenia zostaje oddane do powietrza na zewnątrz za pomocą wentylatora, który wywiewa powietrze na wymiennik ciepła.

 Czynnik chłodniczy

   Ciekły czynnik chłodniczy wraca do jednostki wewnętrznej.

5 Jednostka wewnętrzna

    W jednostce wewnętrznej czynnik chłodniczy jest rozprężany, co umożliwia mu pobranie ciepła z powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzator działa podobnie jak lodówka. Czynnik chłodniczy przepływa przez system, zmieniając swój stan. 'Cykl chłodniczy' składa się z czterech procesów.

              klimatyzacja

1 Sercem klimatyzatora jest sprężarka, która pompuje czynnik chłodniczy przez system. Przed sprężarką czynnik chłodniczy jest gazem pod niskim ciśnieniem. W sprężarce gaz zostaje poddany wysokiemu ciśnieniu i ogrzany, a następnie przepływa w stronę skraplacza. 
2 W skraplaczu sprężony gorący gaz oddaje ciepło do powietrza na zewnątrz i staje się przechłodzoną cieczą pod wysokim ciśnieniem. 
3 Sprężona ciecz przechodzi przez zawór rozprężny, który zmniejsza jej ciśnienie, w wyniku czego temperatura spada poniżej temperatury chłodzonego otoczenia. W efekcie powstaje zimny rozprężony czynnik chłodniczy w stanie ciekłym. 
4 Rozprężony czynnik chłodniczy płynie do parownika, gdzie poprzez parowanie pochłania ciepło z powietrza w pomieszczeniu przechodząc w rozprężony stan gazowy. Gaz płynie z powrotem do sprężarki, gdzie cały cykl zaczyna się od nowa. 
W przypadku pompy ciepła cały cykl może zostać odwrócony. 

KLIMATYZACJA Jak to działa?

    Klimatyzacja to proces dostosowania temperatury, wilgotności, czystości i dystrybucji powietrza. Jak widać, klimatyzacja to znacznie więcej niż tylko chłodzenie przestrzeni, w której człowiek mieszka lub pracuje.

Chłodzenie

    Klimatyzatory umożliwiają precyzyjną kontrolę temperatury. Można zawsze stworzyć warunki z odpowiednią temperaturą dla jak najlepszego samopoczucia. Klimatyzacja daje nie tylko poczucie komfortu, ale również uczucie świeżości i aktywności nawet przy najbardziej niesprzyjających warunkach na zewnątrz.

klimatyzacja

Wentylacja 

    Z systemem klimatyzacyjnym może zostać zintegrowana wentylacja. Wyciąga ona powietrze z pomieszczenia, a wprowadza czyste klimatyzowane powietrze z zewnątrz. Poza sezonem, gdy klimatyzacja jest wyłączona, wentylacja może działać niezależnie.

Grzanie

    Klimatyzatory umożliwiają również grzanie. Można cieszyć się stałą idealną temperaturą przez cały rok, bez względu na warunki na zewnątrz. Jest to przyjazna dla środowiska alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, ponieważ wykorzystuje ona energię z zewnątrz i przekazuje ją do pomieszczenia. Stąd bierze się nazwa Pompa Ciepła.

Oczyszczanie

    Klimatyzatory mogą wytwarzać czyste i zdrowe powietrze. Wszystkie jednostki wewnętrzne wyposażone są w filtry pochłaniające kurz, pyłki, dym, itp., z powietrza. Poziom filtrowania powietrza może zostać zwiększony w zależności od potrzeb klienta. Filtrowanie jest kluczową sprawą dla alergików.

Osuszanie

    Podczas chłodzenia klimatyzator osusza powietrze, dając większe poczucie komfortu. Należy również pamiętać, że właściwy poziom wilgotności ogranicza  lub zatrzymuje wzrost zanieczyszczeń i pleśni, co ma pozytywny wpływ na osoby z alergiami. Poczucie komfortu dla człowieka zapewnia wilgotność na poziomie 40 do 60 %. Właściwa wilgotność zapewnia również dłuższą żywotność domu i urządzeń.

Nawilżanie

    Podczas chłodzenia klimatyzator osusza powietrze, Dla najbardziej wymagających lub dla zapewnienia stalości parametrów powietrza stosuje się nawilżanie powietrza. Z rególy realizuje się poprzez odpowiednio zaprojektowany system wentylacji mechanicznej.

Co daje klimatyzacja?

    Dzięki klimatyzacji można stworzyć warunki, w których użytkownik czuje się najlepiej, z odpowiednią temperaturą i wilgotnością. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne wytwarzają czyste, zdrowe i świeże powietrze, usuwając z niego nadmiar wilgoci i zapobiegając pleśni. Wszystko to można osiągnąć bez przeciągów ani hałasu. 

    Krótko mówiąc, klimatyzacja poprawia samopoczucie, zwiększa aktywność i kondycję, co daje wiele korzyści, ponieważ kto czuje się dobrze, ten jest bardziej twórczy i produktywny. A kto z nas nie lubi przebywać w klimatyzowanym sklepie, kawiarni, restauracji lub hotelu, szczególnie latem?

    Wszelkie rozwiązania najlepiej omawiać z kompetentnym partnerem zapraszamy do Biura Inżynierskiego neon